Начало » Новини » Новинa
Актуално
ОСНОВЕН МОТИВ В ДЕЙНОСТТА НА “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” Е ЗАКРИЛАТА НА ДЕТЕТО

25 Февруари 2010

Янка Микова

На 27.02.2009 г. Общински съвет Болярово в изпълнение на чл.3, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето прие Общинска програма за закрила на детето за 2009 г. със следните приоритетни области: намаляване на детската бедност и създаване на условия за социално включване на децата; защита на децата от всякакви форми на злоупотреба, насилие и експлоатация; осигуряване на равен достъп на децата в общината до качествена предучилищна подготовка и училищно образование; насърчаване на творческото развитие на децата – отдих, свободно време и развитие на способностите им; подобряване на грижите за здравето на децата. Това стана ясно на тридесетото заседание на Общинския съвет през месец януари 2010 г. от директора на дирекция “Социално подпомагане” – Елхово Станка Събева.

През изтеклата година от дирекция „Социално подпомагане” Елхово се подкрепят доходите на родителите на 5 деца с трайни увреждания в община Болярово. Две от децата са изцяло зависими от чужда помощ с диагноза „Детска церебрална парализа”, две са с 80% намалена възможност за социална адаптация с диагноза „Глухота с нарушение в провеждането на звука” и едно с 51% намалена възможност за социална адаптация с диагноза „Епилепсия”. Отпуснати са и 22 целеви помощи за първокласници. С цел да се осигурят равни възможности за образование на децата община Болярово е отпуснала и помощи на 187 деца от социално-слаби семейства за закупуване на учебни помагала, дрехи и обувки.

На територията на общината през отчетния период се предоставя социалната услуга за деца в общността „Личен асистент” по Национална програма „Асистенти на хора с увреждания” за 2 деца със 100% намалена възможност за социална адаптация, с нужда от чужда помощ, като работодател на майките лични асистенти е дирекция „СП” Елхово. В общината от 01.12.2009 г. е разкрита социалната услуга в общността „Обществена трапезария”, финансирана от фонд „Социално подпомагане” в 2 села – с. Попово и с. Воден с по 20 потребители.

През 2009г. основната дейност на МКБППМН при община Болярово е социално – превантивната. При срещите си с ученици членовете на МКБППМН извършват и индивидуално-превантивна дейност с деца, застрашени от отпадане, извършили нарушения на Правилника за вътрешния ред или такива от проблемни семейства. Особено внимание се обръща на деца, чиито родители са извън страната и на практика липсва родителски контрол, упражняван върху тях. Социално-превантивната дейност е важен акцент в работата на институциите, които имат отношение към възпитанието на децата. Съществен принос за осъществяване на социално-превантивната дейност в това отношение имат обществените възпитатели и председателите УКБППМН. В СОУ „Д-р П. Берон” във всички планове за работа на класните ръководители са включени и теми, свързани с насилието над и между деца и стимулиране на активността им за превенция и противодействие на насилието. Училищната комисия за превенция на противообществените прояви има за цел да проучи факторите, застрашаващи сигурността на учениците, проблемите на тези от тях, които живеят в неблагоприятна семейна среда – с родители с криминални прояви, упражняващи различен вид насилие. Съвместно с МКБППМН в час на класа учениците са запознати със следните проблеми: побойничество и хулиганство, лична безопасност, последици от престъпленията, наркотици, права и отговорности на децата. По тези теми се провежда от училището и системна разяснителна работа с родителите. В СОУ «Д-р П. Берон» и в ОУ ”Стефан Караджа” във всеки клас в часа на класа са предвидени по шест теми за правилата за безопасност на движението по пътищата и ежедневно през последния учебен час се отделят 5 минути за опресняване на знанията на учениците по тези въпроси. Децата от ЦДГ “Здравец” също се запознават с безопасното поведение на улицата. Особено усилено се работи за приобщаване на ромските деца в училищата и детските градини.

СОУ „Д-р Петър Берон” работи по интеграцията на ромските деца в училище, като училището е партньор по проекта на МОМН „Подобряване на състоянието и интеграция на малцинствените групи в неравностойно положение със специален фокус върху ромите”. Във връзка с този проект 15 учители са преминали обучение по темата в Сливен. Участниците са запознати с видовете интеграция /образователна и социална/, факторите, които могат да повлияят положително върху осъществяването й – педагогическите екипи, семейството, НПО, медиите и др. Открити са и работят три клуба за извънучилищна дейност, в които членуват и работят около 60 ученици – клуб „Пея и танцувам”, клуб „Сръчко” и клуб „Училищен театър”.

Общинското училищно настоятелство на училищата и детските градини в общината с подкрепата на партньорите Община Болярово и Сдружението „Асоциация за образование, култура и изкуство” бе изпълнител на проекта „Чрез изкуство към промяна”, финансиран по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” от Европейския социален фонд чрез МОМН по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „ Създаване на благоприятна мултикултурна среда за практическо прилагане на интеркултурно образование и възпитание”. Една от целите на проекта бе ромските деца да се включат по-активно в училищния живот. За постигането им е създадена школа „Танцът в нас”, чиято основна дейност е провеждането на извънкласни занимания и мероприятия с учениците от СОУ ”Д-р Петър Берон” и ОУ „Ст. Караджа”. В работата по проекта учениците се запознаха с общото и различното от живота на ромския и българския етнос, с музикалните инструменти и народните обичаи, с вълнуващи митове и легенди, свързани с ромите. Децата проучиха и систематизираха народните храни, народните занаяти и общото и различното при българската и ромската сватба, изработването на ромските и българските символи, изготвянето на рисунки с конкретни танцови костюми от двете групи и представиха изложба. Организира се и морски празник за 3 дни – екскурзия до гр. Несебър за участниците в проекта и финален концерт „Заедно напред”. През 2009 г. ОУ „Ст. Караджа” реализира проект „Да празнуваме заедно Банго Васил”, финансиран от Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографски въпроси. Основната цел на педагогическите колективи и на двете училища е прибирането и задържането на всички ученици от населените места в общината. В резултат на това няма неприбрани ученици. Чрез провеждането на различни училищни извънкласни мероприятия се разширяват интересите на децата от различните етнически малцинства и те се интегрират по-успешно в социалната среда, в която живеят, учат и възпитават.

В СОУ „Д-р П. Берон” и ОУ “Стефан Караджа” се организират конкурси за рисунки, есета, приказки. Провеждат се общински кръгове на олимпиади по български език и литература, математика, химия, физика, руски език, биология, история. Ученици от СОУ “Д-р Петър Берон” вземат участие в областните кръгове на олимпиадите по български език и литература, математика и руски език, в областно състезание по волейбол и по оказване на първа долекарска помощ. В общината е разкрит и функционира детски футболен клуб. Желаещите да спортуват могат да ползват уредите във фитнес–залата в Болярово. В СОУ „Д-р Петър Берон” на 01.11.2009 г. членовете на БМЧК представиха презентация на тема „Безопасно сексуално поведение”. Раздадоха брошури и изработиха табло. Във всички класове в училището са проведени беседи, относно предпазване от грип, включително от тип AH1N1. През 2009 г. МКБППМН заложи на спорта като метод за въздействие срещу дрогата. Съвместно с община Болярово по повод Световния ден на спорта се организираха спортни игри и състезания с учениците от СОУ ”Д-р Петър Берон” - Болярово и ОУ „Св. св. Кирил и Методий” - Елхово - по футбол, дърпане на въже и щафетно бягане. В него взеха участие деца от всички етапи на обучение.

  •