ЗАКРИЛАТА НА ДЕТЕТО – ИЗРАЗ НА ХУМАННОСТ И ПОВЕЛЯ НА ДЪЛГА
25 Февруари 2010
Бинка Величкова
Грижата за децата, тяхната закрила и подпомагане са приоритети на всяко хуманно устроено общество. Подрастващите са тези, от които утре ще зависи обликът на света.
В създадената Общинска комисия за закрила на детето са включени директори на училища, както и представители на: общинската администрация, РИО – гр. Ямбол, областната дирекция на МВР, МКБППМН и дирекция „Социално подпомагане”. Председател на учредената комисия е секретарят на общината Ангел Тодоров. Основните функции на комисията е да обединява и координира дейностите на всички институции, работещи с деца на територията на общината; да формира и осъществява местната политика за закрила на децата. Именно с такава цел е изготвената Общинска програма за закрила на детето за 2010 г., която беше приета на тридесетото заседание на ОбС – Болярово, състояло се на 25 февруари.
Времето, в което раснат днес децата, прави тази програма изключително актуална и необходима. Реалността на ежедневието напомня безпощадно за това. Пет са приоритетните области, залегнали в програмата. Всяка от тях включва основни цели, както и разнообразие от дейности, с които те ще бъдат постигнати. Естествено, планирани в съответните срокове и разпределени между отговорните институции. Посочено е и финансовото осигуряване за реализиране на всяко начинание в тази насока – закрилата на детето.
Приоритетна област номер едно включва намаляването на детската бедност и създаване на условия за социално включване на децата. Тя обхваща мерките за подкрепа на отговорното родителство; мерки при наличие за риск на детето от евентуално изоставяне; социални услуги в общността за подкрепа на децата и семействата им; развиване на алтернативни семейни грижи.
От огромно значение е и приоритетна област номер две: осигуряване на равен достъп на всички деца в общината до качествена предучилищна подготовка и училищно образование. Практиката показва колко важен фактор е социалното включване и разширяване на образователната интеграция на децата от етническите малцинства. Нужно е прилагането на интегрирано обучение; осигуряване на равен достъп и качество на образованието на децата и учениците със специални образователни потребности. Осигуряването на пълен обхват на децата от 6 до 16 годишна възраст /подлежащи на задължително обучение/ може да бъде постигнато чрез предприемане на превантивни мерки с цел предотвратяване на отпадането на ученици. Затова са планирани консултации с родители, беседи с ученици и т.н.
Третата приоритетна област визира подобряване на грижите за здравето на децата. Предвижда се повишаване на здравната култура на децата и техните родители, както и профилактика на социалнозначими болести в детска възраст. А освен това: превенция на наркоманиите; засилване на детската информираност за разпространението на ХИВ/СПИН; за болести, предавани по полов път и злоупотреба с психоактивни вещества. Във връзка с планираното в тази област е нужно да бъдат организирани здравни беседи и дискусии с подрастващите. Важна роля играе повишаването на физическата активност сред децата – подобряване на спортната база в общината, организиране на разнообразни мероприятия в тази насока. Осигуряването на здравословно хранене в детските градини и в училищата също е важен принос към осъществяването на задачите, залегнали в споменатото приоритетно направление. Ярко положителен отзвук биха получили и беседите в часа на класа, засягащи като тема вредата от тютюнопушенето, наркотиците и алкохола върху физическото и психическото развитие на децата.
Четвъртата поред приоритетна област засяга насърчаването на творческото развитие на децата - отдих, свободно време и развитие на способностите им. Това предполага увеличаване броя на децата, участващи в различни спортни, културни, развлекателни дейности, в клубове по интереси и други забавни за тях форми, разнообразяващи свободното им време: конкурси, състезания, изложби, художествени прегледи и т.н.
Последната /но не по значение/, пета приоритетна област, съдържаща се в програмата, обхваща защитата на децата от всякакви форми на злоупотреба, насилие и експлоатация. В тази връзка се предвижда стимулиране на активността за противодействие на насилието над и между децата, както и проучване на възможностите за назначаване на социални услуги за деца с отклонения в поведението, претърпели насилие /а и деца насилници/.
В програмата е залегнало изграждането на партньорска мрежа за идентифициране и превенция на най-тежките форми на детски труд. И още една ползотворна мярка: да продължи осъществяването на акции на мултидисциплинарните екипи с цел превенция на попадането на деца на улицата и откъсването им от неблагоприятната среда. От изключителна важност е системното провеждане на индивидуално-възпитателна работа с деца, извършители на противообществени прояви.
Актуално звучи и планирането на дейности, засягащи предотвратяването на пътнотранспортните произшествия сред децата.
Разработената от Общинската комисия за закрила на детето Програма е комплексна, мащабна, съдържаща оптимален синхрон от задачи и дейности. Тя звучи актуално, а обект на благородното й въздействие са най-беззащитните членове на всяко общество – децата. Ето защо нейната високохуманна насоченост е очевидна.