Гергьовден (Едерлезе) – тачен и обичан празник
16 Май 2017
Гергьовден (Едерлезе) - тачен и обичан празник
Бинка Величкова
Че е така, умело убедиха своята публика учениците от СУ „Д-р Петър Берон"- град Болярово. Участваха деца и от двата етноса (български и ромски). На 5 май 2017 г., в навечерието на Гергьовден, те се представиха великолепно. Предварително бяха извършени обширни проучвания относно обичаите около празнуването му, обредите и ритуалите, които се спазват. Разбира се, под ръководството на своите учителки Мария Маринова, Нели Христова и Мария Тодорова, които работят с тях по проекта „Заедно да учим и творим". Мероприятието бе по Дейност 4. - „Съхраняване и развиване на културната идентичност на учениците от етническите малцинства и техните връстници в интеграционна мултикултурна среда". А Точка 3 . включва: „Разработване и осъществяване на празничен календар на етносите за всяка учебна година."
Едерлезе - така наричат ромите този най-обичан от тях празник. Защото символизира началото на лятото. Оттук и всеобщата им радост, че са преживели тежката зима, че всички са живи и здрави. Във всяка ромска къща задължително се коли агне, като се спазват традицията това да не бъде в дните вторник и петък.
Живото агне се „кади" (освещава). На рогата му закрепят свещ и тамян, изричайки пожелания за живот, здраве и благополучие на цялото семейство. Съществува почти суеверен страх, че ако в къщата не се заколи агне, тя ще бъде сполетяна от нещастие. Затова и най-бедните роми вземат пари назаем, но спазват ритуала.
Гергьовден (Едерлезе) е свързан с много веселие и добро настроение. Прието е на този ден младежите да се изкъпват в реката, за да покажат, че водата не е студена, тъй като е настъпило вече топлото време.
А после ергените връзват обичайните гергьовденски люлки за двойките и докато ги люлеят, ги разпитват за бъдещия им брак. Младите се забавляват и с друг обичай, наречен муртофал, познат като „пеене на пръстените по Гергьовден", чрез който полушеговито се предсказва за бъдещия брачен живот на момите. Обичаят се изпълнява на 5 май вечерта и рано сутрин на 6 май. А що се отнася до гергьовското жертвено агне, по стар ромски обичай то непременно трябва да пренощува в къщата, затова се купува по-рано.
Прозвуча и легендата за свети Георги и защо ромите го почитат като свой спасител.
Артистични, информирани, забавни и любознателни - в такава светлина се изявиха участниците!