ОБЩИНСКА КОНФЕРЕНЦИЯ „УЧИЛИЩЕТО – ЖЕЛАНА ТЕРИТОРИЯ ЗА УЧЕНИКА”
22 Февруари 2008
Общинска конференция „Училището – желана територия за ученика”
Тази година участваха и ученици, и родители
Янка Микова
В Болярово за втора поредна година се проведе общинската конференция „Училището – желана територия за ученика”. И този път с много хъс и вдъхновение учителите от двете училища на територията на общината демонстрираха, че са в крак с новите изисквания към тяхната професия. В същото време те доказаха, че са носители на възрожденския плам на учителите, за които тази професия е призвание.
На конференцията присъстваха: кметът на община Болярово Христо Христов, доцент Стефка Динчийска от ИПКУ – Стара Загора, г-жа София Минева – директор на дирекция „Просвета и култура”, учители от СОУ „Д-р Петър Берон” и ОУ „Стефан Караджа”, ученици, родители и общественици.
В приветствието си към присъстващите кметът на общината изтъкна, че отдавна между местната власт и училищата съществува ефективна комуникация, благодарение на което е осигурен максимален комфорт на децата в училищата, обезпечен е пълноценният образователен процес и са създадени условия за извънкласна работа. Изтъкна се, че общината влага не само общински средства в подобряването на училищната среда, но и използва всички възможни начини да кандидатства по проекти. Одобрени са, сподели кметът, и се работи по проектите „Искам да знам историята на моя роден край”, „Коледен празник в училище ”, „Училищен фанфарен оркестър”, „Български народни носии”, с което учителите доказват, че се вместват достойно в рамките на европейското време. В този ред на мисли е и широкомащабният проект СОУ „Д-р Петър Берон” – модерното училище на младежите от община Болярово”.
В началото на конференцията доцент Динчийска във встъпителното си слово анализира ролята на рисунките, чрез които училището би могло да стане желана територия. Тя раздели рисунките на няколко вида /социални, научно-технически, икономически, финансови, редови – рисунки от предметно-материалното пространство, педагогически/ и наблегна, че всяка рисунка може да провокира интереса на ученика и училището да се превърне в желано място за изява на творчество.
Общо 7 доклада, придружени с мултимедийни презентации, представиха по време на конференцията учителите от общината, за да споделят методики, практики и разнообразни форми за активно участие на учениците в учебно-възпитателния процес и за организираните училищни празници, изложби и конкурси, които осмислят свободното време на учениците в училище. Голяма част от представянията демонстрираха не само богатство на педагогически идеи, но и изобретателността на учителите да се справят с актуалната за общината ситуация, пред която са изправени – да работят в мултиетническа среда и да намерят начини да мотивират учениците да идват с желание на училище. Интерес предизвикаха презентациите „Искам да знам историята на моя роден край” и „Коледен празник в училище”, в които се включиха и деца, под ръководството на своите учители. Оригиналното тази година бе, че наред с педагозите с доклад се включи и родителското съсловие. Мултимедийната презентация „Нашите деца и тяхното свободно време”, представена от Милена Манолова, направи силно впечатление с основния мотив на родителя: „Ние ще им помагаме, защото ги обичаме!”
Чрез анонимна анкета присъстващите оцениха представените доклади. На първо място се класира докладът „Искам да знам историята на моя роден край” на Мария Маринова и Нели Христова, следван от доклада „Коледен празник в училище” на Любка Атанасова. Третото място бе за доклада „Интеграция на учениците роми в начален етап на обучение” на Стойка Кънева. Още два доклада бяха удостоени с внимание: ”Използване на извънурочни форми като метод за превръщане на училището в желана територия” на Дора Карагьозова и „Адаптация на децата, постъпващи в първи клас” на Пролетка Петрова.
На всички участници в конференцията кметът Христо Христов връчи грамоти, а педагозите с отличени доклади получиха и материални награди – сувенири.