ПОТРЕБИТЕЛСКА КООПЕРАЦИЯ „НАПРЕДЪК” – ГОДИШНА РАВНОСМЕТКА И ПОГЛЕД НАПРЕД
3 Април 2008
Потребителска кооперация „Напредък” – годишна равносметка и поглед напред
Необходимо е да се работи за увеличаване на членската маса
Бинка Величкова
В края на март ПК „Напредък” Болярово проведе своето годишно отчетно събрание в залата на Синдикалния дом, на което присъстваха пълномощниците, избрани по време на общоселски събрания по населени места на територията на общината. Дневният ред беше изключително наситен. Събранието протече изключително динамично, с много разисквания, градивни предложения и справедливо отправени констатации.
Отчетен доклад за дейността на Управителния съвет на кооперацията изнесе Христо Петров – председател на ПК „Напредък”. Той обърна като начало внимание на факта, че кооперативната система има тризвездна структура, в основата на която стоят член-кооператорите. За жалост техният брой е крайно недостатъчен и г-н Петров е солидарен с мнението с останалите членове на УС по този въпрос. Вторият важен показател е въпросът за дяловите вноски и дяловия капитал, възлизащ на 13317 лв. Броят на член-кооператорите е 465, тоест на всеки от тях се пада по 29 лв. средно. Нужно е да се работи за увеличаване на членската маса, но със заинтересувани член-кооператори, държащи на съществуването й. И с дялов капитал, който да подпомага нейната дейност.
В трудните условия, при които работи ръководството на кооперацията, главна задача на общите събрания и управителните съвети на потребителските кооперации е да направят задълбочен и обективен анализ на своето финансово–икономическо и организационно състояние. За да си дадат ясен отговор на въпроса: обслужва ли кооперацията своите членове и до каква степен задоволява потребностите им, на техните стопанства и домакинства въобще? В състояние ли е кооперацията да съществува самостоятелно и да отговори на предизвикателствата на времето, или са назрели условия тя да се обедини с други кооперации, за да бъде спасена тя самата, нейното имущество и респективно това на кооператорите.
Още през 2000 г. на общо събрание е взето решение всички член-кооператори да се считат за редовни и продължат членството си в кооперацията, ако имат 8% от минималната работна заплата за страната. През 2008 г. тя е 220 лв., така че минималната сума за дялов капитал трябва да бъде 18 лв. До момента броят на редовните член-кооператори /които отговарят на тези условия/, е 406 лв. Останалите членове са с вноски по-ниски от тази сума. През 2007 г. са починали 25 член-кооператори, чийто дялов капитал не е потърсен от наследниците им.
В отрасъл „Търговия на дребно” кооперацията работи през изтеклата 2007 г. с три обекта, в отрасъл „Промишленост” – с една фурна в гр. Болярово и 12 броя ракиени казани по селата. Под наем са отдадени 28 обекта. Би било уместно да се отбележи, че кооперацията работи при известна неравнопоставеност с едноличните търговци. Напредналата възраст на населението, неплатежоспособността на голяма част от хората и отдалечените села също са фактори, които оказват отрицателно влияние върху финансовите резултати. През 2007 г. в „Търговия на дребно” е реализиран стокооборот 142095 лв. Бруто приходът на 100 лв. стокооборот е 16,23 лв., а разходите на 100 лв. стокооборот са 58,10 лв. Дейността приключва със загуба 59484 лв. Причините за нея са доста: отдалечеността на района от търговските складове, намалената покупателна способност на населението /поради ниските пенсионни доходи и безработицата/, известна разпръснатост на селищата в общината, конкуренцията, постоянното увеличаване цените на горивата, както и множеството ремонти на търговските сгради, в които се помещават обектите. Оправдания не бива да се търсят. Но все още едноличните търговци работят без фактури и не са данъчно регистрирани, което от своя страна води до по-ниски цени и неплащане на данъци. Има разходи за кооперацията и по лицензирането на продажбите на алкохол и цигари в търговските обекти. Разходи, които не могат да бъдат покрити през годината. Но макар въпросните магазини към кооперацията да не й носят печалба, ако бъдат затворени, местното население, което е до голяма степен възрастно, би било обречено почти на гибел.
През изтеклата година са извършени ремонти на търговските сгради в селищата, както следва: с. Странджа - на стойност 4987 лв.; с. Оман – за 4120 лв.; покрив на хотела в гр. Болярово – 8100 лв.; автобаза Болярово – 1100 лв.; с. Денница – 4150 лв.; с. Голямо Крушево – 10150 лв.; метални врати на „Метлен цех” Болярово, и козметичен ремонт на административната сграда към същия обект – на стойност 2360 лв.; с. Воден – 10990 лв.; ресторант „Казино” Болярово – 2950 лв.; смяна на дограма в административната сграда на кооперацията на стойност 2980 лв.; с. Вълчи извор – 4100 лв.; с. Малко Шарково – 6666 лв.; хотел в гр. Болярово - вътрешни ремонти – 10000 лв. Ремонтните дейности възлизат на обща стойност 72653 лв.
Важно място в дейността на ПК „Напредък” заемат и някои промишлени клонове – производство на хляб и изваряването на ракия. Работи фурната само в гр. Болярово, а останалите /в с. Попово, с. Воден и с. Голямо Крушево/ вече не работят. През отчетния период е произведена хлебна продукция от 162 тона, разходите за която възлизат на стойност 130064 лв. /за основното производство/ и разпределяеми разходи – 11915 лв. На 100 лв. готова продукция разходите представляват 98,03 лв. Но все пак производството на хляб се запазва. Капацитетът на фурната е много по-голям, но няма къде да се пласира хляба, затова и произведените количества са ограничени. В общината продължава доставката на хляб от гр. Ямбол, гр. Средец и гр. Елхово, произвеждат и местни търговци. Разширяването обема на хлебопроизводството в кооперацията би довело до разкриване на нови работни места, но явно не всички разбират това.
Изваряването на ракия също е обичайна практика и носи известна печалба на кооперацията. През 2007 г. са изварени 751 литра ракия, а реализираните приходи са 962 лв. Разходите възлизат на стойност529 лв. или печалбата от тази дейност е 433 лв.
Кооперацията разполага с два броя абтомобили – „Пежо – Боксер” и „Форд”, които се използват за зареждане на хляб и на хранителни продукти от складовата база.
Приходите от наемна дейност възлизат на 24334 лв. – 28 обекта са отдадени под наем. Направени са обаче разходи на стойност 45145 лв., в това число за текущи ремонти – 39736 лв. Дейността приключва с 24255 лв. загуба.
През 2008 г. кооперацията приключва като цяло с печалба 8800 лв. За работни заплати са изплатени 62011 лв., а ДОО е 14258 лв., което представлява 15,73% от общите разходи. Средната работна заплата е 405 лв., а списъчният състав на служителите е 13 броя.
Кооперацията работи със собствени средства. В края на отчетния период в касата наличните пари възлизат на 9368 лв., а по банкова сметка – 31005 лв.
Дейността на Управителния съвет през 2007 г. е твърде активна. Както и в предходните години, впрочем. Проведени са 7 заседания и са взети 38 решения. Обсъдени са различни проблеми: отдаване на обекти под наем, икономическите резултати, други текущи и организационни въпроси, резултатите от извършените материални проверки от страна на Контролния съвет на кооперацията, както и продажбата на смесен магазин и фурна в с. Стефан Караджово.
Докладът на председателя Христо Петров породи множество изказвания. В доста от тях се съдържаха рационални предложения. Отваряне на магазин в долната част на с. Воден предложи кметицата Елена Анева, тъй като преобладава възрастното население в селото, а разстоянието е голямо за старите хора, когато се наложи да пазаруват. Тя обърна внимание и на друг факт – изгорялата някогашна сладкарница представлява наистина грозен „паметник”, а все още нищо не е направено по въпроса. Възрастен член кооператор предложи да се изработят преносими казани за изваряване на ракия, тъй като иначе се крадат – например случаите в с. Оман и в с. Горска поляна. А така ще могат да се прибират след кампанията. Г-н Христо Станчев, бивш председател на ПК „Напредък”, бе солидарен с предложението за отваряне на друг магазин в с. Воден, но на свой ред препоръча откриването на кооперативен магазин и в гр. Болярово, който да обслужва населението въобще.
Кметът на общината Христо Христов изтъкна в своето изказване, че демографският срив не е за подценяване, но тази структура на територията на общината, т.е. ПК „Напредък”, трябва да бъде запазена. Тя наистина е в помощ на населението, особена в малките селища.
По време на събранието беше приет актуализираният устав на кооперацията, съобразен с допълненията и измененията на Закона за кооперациите, който е в сила от 22 май 2007 г.
Състоя се приемането на нов член-кооператор чрез подадена молба – г-н Димитър Николов Димитров от гр. Болярово.
По негова молба беше освободен от заеманата длъжност досегашният председател на Контролния съвет г-н Георги Ангелов. С тайно гласуване, единодушно беше избран г-н Филчо Цонков. Накрая бяха избрани и пълномощниците, които ще вземат участие в годишното общо събрание на Кооперативен съюз – гр. Ямбол, чийто председател г-н Бъчваров беше скъп тост на боляровските член-кооператори по време на отчетното мероприятие. То се превърна в трезва равносметка за стореното през изтеклата 2008 г. и същевременно начерта жалоните към бъдещето на ПК „Напредък”. А какво я очаква зависи и от усилията на нейното ръководство, и от качеството на труда, и от процесите в родната ни действителност, по-общо казано. Бъдеще обаче има и това е главното! Кооперация „Напредък” продължава смело напред!