ВЪВ ВОДЕН ПРЕДСТАВИХА КНИГАТА НА ПРОДАН СИМИДЧИЕВ „СЕЛО ВОДЕН. ОТ ГЕГАТА И РАЛОТО ДО ПЪРВИЯ КОМПЮТЪР”
1 Септември 2008
Във Воден представиха книгата на Продан Симидчиев „Село Воден. От гегата и ралото до първия компютър”
Откри се етнографска сбирка, разкриваща живота на старите воденци
Янка Микова
По инициатива на кмета на село Воден Елена Анева на 31 август в читалище „Ана Маймункова” се направи презентация на книгата на д-р Продан Симидчиев „Село Воден. От гегата и ралото до първия компютър”. Събитието бе предшествано от откриване на етнографска сбирка, която отразява бита и културата на старите воденци. След като кметът на общината Христо Христов преряза лентата, гостите се запознаха с изложените етнографски експонати – различни мъжки и женски тъкани и ленени национални носии, тъкани възглавници и торби, синия с месал и софра, старинна люлка за бебе. В един ъгъл бе поставен казан от 1897 г.. Интерес събудиха ланелите за влачене на вълна и хоризонталния стан. Впечатление направи панорамното табло, на което бе изобразен хан Крум от 814 година, пронизващ лъва и следван от кучето. Етнографската сбирка завършва с пишеща машина, мастилница с перодръжка и първия компютър, донесен в селото.
Цялото това разнообразие от етнографски експонати, характеризиращи миналия живот на воденци, бяха подредени така, че показваха началото на битието от гетата и ралото, за да се стигне до възможностите на компютъра.
След разглеждането на сбирката започна представянето на книга на д-р Симидчиев. Директорът на дирекция „Хуманитарни дейности и инвестиционна политика” София Минева откри тържеството и приветства всички гости, дошли да уважат труда на автора.
Професор Иванка Гугуланова направи кратък анализ на творбата. Тя сподели, че тази книга изразява безграничната любов на автора към родното място и към хората, живели някога тук и живеят сега. Авторът се връща към онези хора, които вече ги няма, и към къщите, от които са останали само руини. Този свят е безвъзвратно отминал вече, но написаното ще остане за бъдещето. Съдържанието на книгата е богато и разнообразно: започва от най-древни времена и преминава през вълните на промените. В книгата е обърнато внимание на църковното и на просветното дело, описват се коледните обичаи, клането на прасе, приготовленията на агнето за Гергьовден. В края на изказването си проф. Гугуланова благодари на всички за проявения интерес към труда на автора и му и пожела крепко здраве и нови творчески успехи.
Свое виждане за книгата изрази и учителката по български език и литература в Болярово Бинка Величкова.
Поздрав към д-р Продан Симидчиев поднесе кметът на общината Христо Христов. Той изрази удоволствието си да присъства на това културно събитие във Воден, защото воденци наистина заслужават да останат във вековете чрез написаното. Тук е кипял богат духовен живот. Затова книгата ще говори на бъдещите хора за миналото воденско битие.
Благодарност за положения труд изрази и кметът на Воден Елена Анева. Тя пожела все така успешно д-р Симидчиев да напише и втората част на книгата. Специално обръщение към автора отправи Светлана Смолева – дъщеря на Димитрина Смолева, съавтор на втората част на творбата за Воден, чието издание предстои да излезе.
Д-р Продан Симидчиев бе изключително развълнуван и трогнат. Той благодари на спонсорите Анастасия Викова, Калин Виков и Стоян Малкочев, които са помогнали книгата да бъде отпечатана.
Събитието уважиха с присъствието си кметът на общината Христо Христов, секретарят Ангел Тодоров, зам.-председателят на ОбС Борис Дженков, общинския съветник от Воден Димитър Драгоманов, кметските наместници на Крайново и Странджа, приятели и гости на село Воден, медии.