Начало » Новини » Новинa
Актуално
РАЗВИТИЕ НА ТРАНСГРАНИЧНОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ БОЛЯРОВО И КОФЧАЗ

4 Ноември 2008

Развитие на трансграничното сътрудничество между Болярово и Кофчаз

Едно незабравимо пребиваване в Турция

Елена Анева

кмет на с. Воден

На този етап в община Болярово се реализира финансираният от програма ФАР – трансгранично сътрудничество проект BG 2005/ 017-453.01.02.01.-09 ”Популяризиране на екотуризма в общините Болярово и Кофчаз”, в който са залегнали за изпълнение благоустройствени мероприятия на сакралния комплекс в с. Воден с изграждане на път до предполагаемия много ценен и търсен парорийски манастир на Григорий Синаит и Теодосий Търновски – преносители на исихазма у нас с оформяне на информационен център, къмпинг, колоездачна писта и др.

Целта на проекта е да се създадат условия за провеждане на трансгранични форуми за културно-историческото наследство на територията на двете страни България и Турция в района на Странджа планина.

В периода от 26 до 29 октомври се проведе предвиденото в проекта ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ на територията на община Кофчаз, с която община Болярово поддържа в продължение на 7 години вече добри съседски и партньорски взаимоотношения. Осемчленна работна група от наша страна посети общините Кофчаз, Къркларели /Лозенград/ и Одрин като прекара едно четиридневно незабравимо пребиваване в Република Турция. От турска страна водач на работната група бе г-н Шукри Уидур, който като координатор на проекта състави богата и разнообразна програма за цялостното ни пребиваване.

Първият ден премина в обиколка на град Къркларели с цел запознаване на неговите забележителности – паметникът на Ататюрк – „баща” на турците и основател на Републиката, старият затвор на града, джамията със 600-годишна история и т.н.

През втория ден – на 27 октомври групата посети кметството и каймаканството на община Кофчаз. След деловите срещи и обмен на информация, водени от коймаканина и кмета на общината Нихат Ъстюрк, разгледахме пазара на града и долмените /стара гробница/ в околностите му. Дадена бе възможност на Иванка Михова – представител на групата ни да посети родното място на родителите си в с. Тас-тепе /Камен връх/ и проведе трогателна среща с част от живущите там. В движение разгледахме подготвените от общината места за туристически услуги, най-вече за пикници на населението сред девствените гори на Странджа /Йълдъз/ планина. Проведохме срещи в Бюрото за координация на проектите и Дирекцията на културата и туризма в гр. Къркларели, където обстойно бяхме запознати със структурата на ведомствата и функциите, които изпълняват те. Извърши се обменна информация за културно-историческите забележителности от двете страни на Странджа планина, обхващащи общините Болярово, Кафчаз и Къркларели и се изтъкна желанието за развитието на съвместен туризъм във всичките му разнообразности – културно-исторически, селски, екотуризъм и др.

В същия дух на приятелство и желание за взаимодействие преминаха и останалите срещи в Дирекцията на околната среда и горите и Бюрото по туризма. Имахме удоволствието да посетим и рибарското село Къьокой, разположено на брега на Черно море сред дивна и пищна природа, където правителството на Турция с цел да опази девствеността й и района екологично чист, е забранило всякакво мащабно строителство. Там видяхме византийската стена и манастира „Свети Никола” – регистриран І-ва степен архитектурен паметник на културата – неговите килии за монаси, олтар, гробница, кърваво място, изповедалня, таен изход и др. Чухме разказани от екскурзовода Кан /местен жител, студент в Америка/ легенди, които имат много общо с легендите и на манастира край Воден.

Последният ден от пребиваването ни завърши с обиколка на гр. Одрин. Пропуснахме Капълъ-чаршията, но разгледахме голямата джамия и българската църква „Свети Георги”.

Работната група от община Болярово остана удовлетворена от видяното в Турция. Посещението ни съвпадна с националния празник – 85 години от основаването на Републиката. Бяхме свидетели на изразеното изключително голямо родолюбие - чрез развети национални турски знамена във всяка административна страда, къща, магазин, улични пространства. Удивени бяхме от голямата обич и признателност към бащата на Републиката – Ататюрк. Във всяка едно сграда виси неговият портрет с девиз. Празникът в Къркларели премина с военен парад и манифестация. Изключително приятно впечатление ни направиха учениците им. Там всяко едно училище си има задължително въведена униформа от европейски тип.

Нашите съседи от Турция са хора с богата душевност – топли и гостоприемни, трудолюбиви и любознателни, себераздаващи се. Показателни бяха грижите за един от нас с влошено здравословно състояние – осигуриха му медицинско обслужване и поеха разходите по него с пожелание за бързо оздравяване.

Приятните мигове и красивите спомени от видяното и преживяното в Турция оставиха у нас трайните убеждения и чувства за добри съседски и приятелски взаимоотношения между двете общини. Голям е приносът за това на добрите общински ръководители Христо Христов – кмет на община Болярово и Нихат Ъстюрк – кмет на община Кофчаз. Породилите се изключително големи лични приятелски отношения между тях развиват и обогатяват връзките между двете общини.

Практическото обучение премина на добро ниво и благодарение на предварителната работа от страна на Нина Терзиева – началник на отдел „Европейска интеграция и европейски проекти” към община Болярово, която не можа да присъства, но духом беше с представителите на работната група през цялото времетраене на обучението.

Предстоят нови срещи по проекта. Да си пожелаем още по-голямо развитие на приятелските връзки между двете общини.

  •