Начало » Новини » Новинa
Актуално
БОЛЯРОВО И КОФЧАЗ – ЗАЕДНО ПО СЪВМЕСТЕН ПРОЕКТ

14 Ноември 2008

Болярово и Кофчаз – заедно по съвместен проект

Народ, който не познава своето минало, няма бъдеще

Нина Терзиева

началник отдел „Европейска интеграция и европейски проекти”

Има местност край село Воден, община Болярово, богата на археологически паметници, които все още не са достатъчно проучени и популяризирани. Най-разработените до момента представляват сакрален комплекс, който се е развил в и около естествена пещера. Над него някъде около IV в. е издигнат едноапсиден църковен храм, който по-късно прераства в триапсидна петкорабна базилика. Северно и южно от него долепят по още два кораба и две нови апсиди на изток. Според експерти голяма е вероятността през ХIV в. там да е бил манастирът на основоположника на исихазма Григорий Синаид. Той е вярвал, че с много молитви и пост човек може да достигне до Бог. Негови ученици са били тогавашният Константинополски патриарх, патриархът на България и митрополитът на Москва.

Проектът „Популяризиране на екотуризма в общините Болярово и Кофчаз”, финасиран от програма ФАР-Трансгранично сътрудничество си е поставил за цел да се създадат подходящи условия за съхраняване на откритото до момента и неговото социализиране.

Етап от проекта беше проведената на 13 ноември среща на представители на общинските администрации и образователни институции от двете съседни общини.

Срещата започна с посещение в с. Воден. Там на място представителите на партньора по проекта видяха извършените инфраструктурни дейности – подобреният достъп до разкопките, благоустроения район около обекта и мястото за къмпиране, което се оформя в началото на маршрута.

Представителите и на двете общини бяха категорични, че бъдеще има само за хората, които познават и съхраняват миналото си.

Г-н Илиев и г-н Бакърджиев, представители на Регионалния исторически музей – Ямбол, присъстваха на срещата и подчертаха значимостта на археологическия обект. В момента Регионалнияг исторически музей, съвместно с община Болярово са започнали процедура за обявяване му като паметник на културата с национално значение, т.е. с най-висока степен на защита.

След това групата разгледа музейната сбирка на бита, уредена в село Воден. И откриха общото в традициите на двата съседни народа.

Посещението на партньорите по проекта завърши чрез участието им в среща с представители на образователните институции в община Болярово, общинския съвет, общинската администрация и младите хора, обучени в една от дейностите по проекта. Проведе се дискусия за общите възможности и конкретните идеи за бъдещо сътрудничество между двете общини. Целта е да се изготви съвместна програма с инициативи, която да бъде като продължение и конкретизиране на подписания през 2004 г. протокол за сътрудничество между двете общини и като основа за разработване на проекти, които да се финансират от програмата за трансгранично сътрудничество.

На тази среща кметът на община Болярово подчерта категоричното намерение общинската администрация да продължи да търси средства и начини да реставрира манастира и пещерата край село Воден, за да се довърши започнатото по проекта. Защото за народ, който не познава своето минало, няма бъдеще.

И като препратка към бъдещето накрая кметът на община Болярово, кметът на община Кофчаз и председателят на ОбС Болярово връчиха сертификатите на обучените млади хора за туристически умения.

  •